Microtek Luxe SW 1200 UPS 950VA-12V Inverter
Brand: Microtek
৳13,500.00 ৳14,500.00
Short Description:
  • Model:- Microtek Luxe SW 1200
  • Brand:- Microtek
  • Volt:- 12V.
  • Capacity:- 950VA / 12V
  • Rated Power:- 760 Watt (AC)
  • Pure Sine Wave Technology Output
  • Display Indications (Status & Fault)
  • Color:- As given picture.
  • Made in India.
  • Warranty:- 24 Month's warranty.
  • Hotline : 01886279048 | 09639139148
বিঃদ্রঃ ক্যাশ অন ডেলিভারির জন্য ১০% অগ্রিম প্রযোজ্য।
(Out of stock)
Quantity
Microtek Luxe SW 1200 UPS 950VA-12V Price In BD
Key Features
  • India’s Most Smartest & Intelligent LCD UPS with Micro Computer Inside.
  • INTELLI Pure Sinewave Output safe for sensitive appliances & Noiseless Operations.
  • 5 Stage Intelligent Battery charging algorithm.
  • Advance circuits Breaker for Protection.
  • Support Wide Battery charging for high power-Cut area.
  • Standard charging option for normal power-cut area.
  • Pure Sine Wave Output.
  • PWM Controlled Multistage ATM (Automatic Trickle Mode) Charging.
  • Smart Overload Sense And Short Circuits Protection
  • Easily Serviceable & Auto Reset Features.
  • Mail Input Voltage Range Selection.
UPS LUXE SINEWAVE 1200 (950VA-12V)
  INPUT VOLTAGE
  INVERTER MODE: 100V~300V
  UPS MODE: 180V~260V
  VA/WATTAGE  950VA / 760W
  OUTPUT VOLTAGE ON MAINS MODE  SAME AS INPUT
  OUTPUT VOLTAGE / FREQUENCY ON UPS MODE  210V + 10% / 50Hz + 0.1Hz
  SWITCHING FROM MAINS TO UPS & UPS TO MAINS  AUTOMATIC
  OUTPUT WAVEFORM ON MAINS MODE  SAME AS INPUT
  OUTPUT WAVEFORM ON UPS MODE   PURE SHINE WAVE
  BATTERY CHARGING CURRENT  Constant Chaging approx 10% of the rated battery Current in AH
  CHARGER  Power Factor Controlled Boost Technology
  EFFICIENCY  >80%
  UPS OVERLOAD / UPS SHORT CIRCUIT  110% / 300%
  UPS TRANSFER TIME  < 15msec.
  BROWN OUT MAINS VOLTAGE   100V + 40V
  TECHONOCLOGY  Micro Controller Based Intelligent control Design
  AUTO RESET FEATURE  Yes
  OPERATING TEMPERATURE   0~45°C
  DIMENTION LxWxH (MM)  382 x 339 x 193 mm
5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%